Vad jämför du med?

Igår pratade jag med en kille som ville förbättra sin kost för han var ständigt sååå trött och hade läst mitt inlägg så vi träffades och gjorde en behovsanalys efter scanning och gick igenom hans kost.

Han gjorde samma fel som många, han åt för lite & tränade på sparlåga.

Vi kom fram till att byta ut hans obefintliga frukost dvs en kopp kaffe som han drack till/som frukost. Han skulle först ta en shake och sen kan han dricka sitt kaffe i bilen på väg till jobbet (jag vill inte göra för drastiska förändringar och ta bort mycket av morgonvanan, utan hellre lägga till. 

Han fick tips på vad han skulle laga för mat & göra matlådor och vad och när han skulle äta.

Anyway så kom vi fram till kostnaden då han uttryckte att han tyckte att Herbalifes Formula 1 var dyrt, så jag frågade honom vad han jämförde med? 

Jag sa; Herbalife Formula 1 är en fullvärdig måltid, vad jämför han en månads förbrukning av shake med?

Han blev tyst..

Jag frågade vad hans lunch kostar, han sa att en pizza med läsk går på ca 100kr! 

Vi kom fram till att 4st pizzor kostar lika mycket som en månads hälsosam frukost/lunch från Herbalife. 

Dvs en burk med Formula 1 näringsproteinmix kostar lika mycket som 4st pizzor, vilket är dyrt nu? 

Gissa vad han valde :-) 
( jag fick ett Ok att blogga om det till och med, kunden tyckte det lät bra) 

Kramar 

Tania

Kommentera gärna:

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln